POJAM SAVREMENOG RODITELJA
Da se u vreme roditelja naših roditelja pojavila majka male dece sa prekom potrebom da joj neko drugi, osim nje same, čuva decu, pretpostavljamo kako bi njeno okruženje reagovalo na to.
Kako se od tada mnogo toga promenilo, a kako su čuvanje dece preuzele bake, deke, dadilje i bejbisiterke, ne samo da je to socijalno prihvatljivo, već je postalo svakodnevnica svakog roditelja 21. veka.
Danas je potpuno normalno, bez obzira da li su roditelji zaposleni ili ne, da deca imaju dadilju ili bejbisiterku ili neku drugu stručnu osobu koja ima iskustva u čuvanju dece i čuvanju beba.
Prema tome, savremeni roditelji nemaju neke posebne želje, oni su samo roditelji koji moraju da organizuju kako svoje tako i vreme svog deteta, u skladu sa obavezama i ritmom koji nameće 21. vek.
KADA SE JAVLJA POTREBA ZA ČUVANJEM DECE?
Kada se žena porodi, logičan biološki sled koji vezuje majku i bebu jeste dojenje.
U tom prvom periodu, najveći teret nosi majka koja doji, s obzirom da se bebe hrane na svaka 3 sata uključujući i noćni podoj.
Ako uzmemo u obzir da se prema starim običajima mnoge porodice i dalje pridržavaju pravila „Babinja“, koja podrazumevaju da se beba ne posećuje u prvih 40 dana života, prostor za pomoć oko čuvanja bebe od strane trećeg lica, je značajno smanjen
Idealan trenutak za uvođenje žene koja pomaže oko čuvanja dece je nakon tog prvog perioda od rođenja, tj. kada beba napuni 2 meseca.
To ne znači da potreba ne postoji od prvog trenutka, ali tek nakon Babinja, otvara se mogućnosti da se uključi dadilja ili bejbisiterka.
PREPREKE U PRONALAŽENJU OSOBE ZA ČUVANJE DECE S KOJIMA SE RODITELJI SUSREĆU U PRAKSI
U današnje vreme, teško je pronaći adekvatnu osobu kojoj možemo pružiti puno poverenje za čuvanje dece.
Nije uobičajena praksa kod nas da porodice odaberu ženu preko oglasa za posao, bez obzira što oglasi žena za čuvanje dece u Beogradu postoje dugi niz godina.
Uglavnom su to preporuke koje dobijamo od prijatelja, a najčešće se radi o ženama koje su kod njih čuvale decu koja su sada porasla, pa su trenutno na raspolaganju.
I pored preporuka, majkama je ipak teško da se opredele za dadilju ili bejbisiterku kojoj će “otvoriti” vrata svoje kuće i svog života.
Čak i kada se roditelji odluče za ženu koja će im pružati pomoć oko čuvanja deteta, uvek se mogu desiti neplanirane okolnosti u kojima ona može biti sprečena da dođe na posao. Dešava se da se dadilja ili bejbisiterka razboli ili da ima neke neodložne obaveze, i tada roditelji moraju da se snalaze ad hoc.
CENE ČUVANJA DECE
Pored svega, tržište cena čuvanja dece je potpuno neregulisano, nema nikakvih pravila i funkcioniše po principu “ko koliko traži”.
Zbog nedostatka stručnog kadra kao što su diplomirani vaspitači ili medicinske sestre, roditelji često nemaju izbora pa za čuvanje dece budu prinuđeni da izaberu nekog kandidata po preporuci iako nije stručno lice.
Postoji dva tipa kandidata. Prvi tip su mlade devojke oko 20 godina, često studentkinje koje traže privremeni posao kao dodatni izvor prihoda dok studiraju. Dok su drugi tip žene srednjih godina, srednje stručne spreme koje imaju odraslu decu i ovaj posao im predstavlja „drugu“ platu u domaćinstvu.
Najčešće postoje dva različita tipa saradnje: mesečni full time posao čuvanja dece ili po potrebi.
Ako posmatramo full time posao čuvanje dece (osam sati dnevno, pet dana u nedelji) plata se kreće od 45.000 do 60.000 rsd mesečno. Varijacije zavise od broja dece o kojima se brinu, a ovo je plata za jedno ili dvoje dece.
Kada angažujete ženu koja čuva dete po potrebi, računajte na to da se čuvanje dece naplaćuje po satu, a oscilacije u cenama su velike i mogu da variraju od 450 dinara do 750 dinara po satu (i po detetu).
Ovaj tip saradnje je dobar ali ima i veliku manu, jer uvek morate nekoliko dana unapred da najavite, pa i tog dana da proverite da li je bejbisiterka raspoloživa u traženom terminu.
RAZLIKA IZMEĐU BEJBISITERKE I DADILJE
Zanimljivo je to što su roditelji spontano u praksi počeli da razdvajaju ova dva termina i svaki je dobio svoju preciznu definiciju.
Pored toga što su dadilje uglavnom žene koje su full time zaposlene da brinu o detetu, dadilja ima obavezu da sa detetom radi i da ga edukuje, i da shodno uzrastu, razvija i usavršava sa detetom njegove sposobnosti– bilo da je u pitanju učenje o prirodi i životinjama, odvikavanje od cucle, privikavanje na nošu i skidanje pelena, obuvanje ili samostalno hranjenje…
Sa druge strane, bejbisiterka nema te vrste obaveza. Samo na osnovu značenja engleske reči babysitting– čuvanje bebe ili deteta, može se zaključiti koje su njene obaveze. Shodno tome, njena dužnost je da dete pričuva u datom terminu, presvuče, nahrani i zabavi. Od nje se ne očekuje nikakav vid edukacije deteta.
BEJBISITERKA ILI VRTIĆ?
Iz svih gore navedenih razloga, roditelji se često opredeljuju za obrazovne ustanove za decu, već od najmlađeg uzrasta.
Iako nekada vrtići i predškolske ustanove nisu bili toliko zastupljeni, vremenom se pokazalo da doprinose bržem sazrevanju i socijalizaciji deteta, kao i boljoj pripremi za školu.
U okruženju svojih vršnjaka, dete postaje samostalnije i vrlo brzo stiče samopouzdanje.
Zbog poteškoća u pronalaženju bejbisiterke ili dadilje, sve su popularnije jaslice za bebe i dečicu najmlađih uzrasta.
Roditelji rađe upisuju decu u vrtiće jer smatraju da će tamo njihovo dete biti sigurnije i bezbednije.
Pored svih drugih benefita koje pružaju vrtići i obdaništa, roditeljima je cilj da smanje uticaj ljudskog faktora i da izbegnu sve potencijalne nepovoljne situacije do kojih može da dođe u saradnji sa bejbisiterkama koje decu čuvaju po kućama i stanovima.
PRVA ČUVAONICA ZA DECU U BEOGRADU
Kao vrhunac fleksibilnosti čuvanja dece, u svetu je dobro poznat “drop-in childcare” koncept, koji od nedavno postoji i u Beogradu!
Ono po čemu se “drop-in childcare” koncept razlikuje od vrtića, obdaništa, produženog boravka i igraonica jeste mogućnost ostavljanja deteta ili dece na čuvanje u bilo kom periodu dana i to svim danima od 9 do 22h, bez prethodnog zakazivanja termina i bez obaveze za mesečnim upisom.
U vreme kada se sve čeka, zakazuje nekoliko dana unapred, kada je sve obavezujuće, Baba Višnjina Čuvaonica odgovara na potrebu “sad za sad” i pruža roditelju mogućnost da svoje dete dovede kad god želi i isto tako dođe po njega, bez potrebe da unapred najavljuje vreme boravka u Čuvaonici.
Još jedna prednost ovog koncepta je to što smo otvoreni svim danima kao i vikendom i “pokrivamo” poslepodnevne i večernje sate (do 22h) koje ne pokriva ni jedna druga obrazovna ili druga ustanova za decu.
Za vreme boravka u Baba Višnjinoj Čuvaonici, za decu svih uzrasta postoji kontinuiran edukativni program kao i kreativne radionice i zbog toga deca uvek sama traže da se vrate kod nas.
Pored toga, deca imaju opciju užine ili zdravog toplog obroka, kao i sokića, čokoladnog mleka i poslastica.
A takođe, postoji i mogućnost popodnevnog odmora u udobnim krevetićima za decu koja se zadržavaju duže.
Cena čuvanja iznosi 500 rsd po započetom satu a u ponudi imamo i MESEČNI PAKET za 27.000 rsd koji pruža neograničenu mogućnost korišćenja usluge čuvanja dece svakim danom (čak i više puta dnevno).
DA KONAČNO NAŠE OBAVEZE POSTANU ZANIMLJIVE NAŠOJ DECI, VIDIMO SE U BABA VIŠNJINOJ ČUVAONICI.